top of page

Pruge

Updated: Mar 23, 2021


Pruge su uvijek u modi, u modernom dobu - da, ali ako se vratimo par vjekova kroz istoriju, za katolicku crkvu to je bio veliki modni no-no!


Tokom prvih Krstaskih ratova grupa Karmelicanskih monaha iz Palestine prelazi u Francusku. Nosili su ogrtace sa smedjim i bijelim prugama, navodno inspirisane prorokom Ilijom, za koga se reklo da je nestao na nebu na vatrenim kocijama ostavljajuci za sobom samo ogrtac. No, dosavsi u Pariz ti isti ogrtaci postaju problem za odred monaha. Ismijavani i napadnuti gdje god bi se nasli, monasi su navukli gnjev pape Aleksandra IV koji im je naredio da se odreknu ogrtaca, sto su oni odbili.

Uslijedilo je 25 godina prijetnji, obecanja i pregovora u kojima je ucestvovalo 10 papa. Spor je trajao do 1295. godine kada Papa Bonifacije VIII izdaje zabranu nosenja prugaste odjece svim vjerskim redovima. Pruge su predstavljale sve lose, a onaj ko ih je nosio smatralo se da nije posten, devijantan, da sluzi djavolu. U umjetnosti pruge su nosile prostitutke, dzelati, izdajice... Sluge i dvorske lude nosile su prugasto platno, ali ne dobrovoljno vec po sluzbenim naredbama.

Na slici iz 12.vijeka, Bog daje Adamu i Evi prugastu odjecu prije nego sto bivaju protjerani iz raja. 1310. u francuskom gradu Ruanu, covjek je osudjen na smrt jer je navodno ’’bio uhvacen u prugastoj odjeci’’. Ali, nije samo prugasta odjeca bila na losem glasu - ni zivotinje nisu postedjene. Srednjovjekovni autori su ukljucivali zebre, za koje su tad samo culi a nikad vidjeli,u Djavolje bestijarijume (bestijarijumi su bile zbirke slika, opisa i prica o zivotnjama). Kako je vrijeme odmicalo,mrznja ka prugama je jenjavala. U viktorijanskom periodu mnoge dame ostale su zabiljezene okom kamere kako nose prugaste kreacije.

Nekada zabranjene u Francuskoj, u 18. vijeku pruge se iznova radjaju i postaju jedan od njenih simbola. Francuske majice i puloveri ’’ La marinière’’ opisuju se i kao bretonske pruge. Bretonska pruga je sinonim za region Bretanje u Francuskoj (La Bretagne) gdje je bilo sjediste francuske mornarice.

1858.godine ministar pomorstva, admiral Amelin izdaje zvanicno saopstenje u kome kaze : ’’Uniforma ce brojati 21 prugu, bijele pruge trebaju biti dvostruko sire od plavih.’’ Tacne mjere su za bijele pruge 20mm a za plave 10mm. Navodno je broj pruga trebao predstavljati svaku Napoleonovu pobjedu nad Britancima, no surovija istina je govorila da je ovaj dezen olaksavao uocavanje mornara koji bi se nasli u moru. Do tada prugastu uniformu su nosili samo oficiri, ali ona ubrzo postaje popularna i medju ribarima, brodarima i ostalim luckim radnicima. 1923. kada je Bretanja dizajnirala njihovu zastavu odlucili su se bas za bretonske pruge i to crno bijele kao dokaz koliko je ona sustinski povezana sa regionom.

U medjuvremenu, u Sjedinjenim Drzavama pruge su zajedno sa zvijezdama olicavale slobodu. Americka zastava, koja se pojavila 1777. godine, simbolizovala je prava zagarantovana Ustavom.

Prugasta tkanina takodje je imala ulogu u heraldici. Heraldicka upotreba prugastog platna za medalje oznacavala je civilne i vojne pocasti sa prugastim vrpcama, a boja, širina i postavljanje pruga su precizno odredjena pravilnicima. U nekim slucajevima cast ukljucuje i pravo nosenja sirokog pojasa prugaste trake u istim bojama kao i traka same medalje. Traka u trobojnom uzorku crvene, bijele i plave boje, cesto presavijena u rozetu koja se nosi kao ukras sesira, postala je mocan simbol Francuske revolucije.

Mnogi proizvodjaci su proizvodili bretonske pruge, ali Saint James, sa sjedistem u istoimenom selu blizu Mont Saint-Michel-a, moze tvrditi da je najautenticniji, jer pruge izradjuju od 1880-ih. Kompanija nastavlja da isporucuje mornarske pulovere i dzempere francuskoj mornarici i vojsci i danas, a isti kvalitet pruza i za svoje potrosacke kolekcije. Njihov status je ucvrstila i sama Francuska kada je brendu dodijelila status EPV (Entreprise du Patrimoine Vivant), nacionalno priznanje koje su dobile samo 43 robne marke visoke mode i konfekcije za tradicionalne vjestine.

Samo 10 zena posjeduje vjestine popravljanja ili otklanjanja bilo kakvih nedostataka bretonskih pulovera, a obuka traje dvije godine. Brend je u privatnom vlasnistvu i njime upravlja 300 zaposlenih. Osim sto se zove bretonski, prugasti mornarski dres tokom godina stekao je mnoga imena, ukljucujuci la mariniere (mornar), le pull marin (mornarski dzemper), tricot raie (prugasto pletivo) i le chandail, koji se prevodi kao dzemper. Danas prave bretonske pruge proizvode samo tri glavne kompanije Saint James, Armorlux i Orcival, ali tu je i Breton shirt.

Osim mornarice, pruge su bile prepoznatljive i kao zatvorske uniforme. Porijeklo ovih uniformi seze do zatvorskog sistema Auburn u Njujorku 1820-ih. Zatvorenici su bili obavezni da cute non stop, budu vezani jedan za drugoga kada hodaju a pruge na njihovoj odjeci predstavljale su zatvorske resetke. Sa jedne strane pruge su bile simbol slobode, kod mornara koji su plovili cijelim svijetom i zatocenistva, kod zatvorenika koji su zivjeli u celijama.

Iako popularne medju mornaricom, bretonske pruge se nisu pojavile u modnom svijetu sve do 1917. kada Coco Chanel inspirisana nautickim uniformama kreira kolekciju koja je obuhvatala bretonski tekstil. Njen garçonne (djecacki) look, modifikacija muske odjece za zenski oblik zauvijek mijenja lezerni zenski modni stil. Zene pocinju da nose pantalone, oslobadjaju se cvrstih korseta iz Belle epohe, i uzivaju u androgenom stilu koji je slavio zensku nezavisnost i slobodu.

Coco je rekla: "Luksuz mora biti udoban,inace nije luksuz."

50-ih i 60-ih pruge je popularizovala Beatnik kontra-kultura. Generacija Beat bila je protiv materijalizma. Kontra-kultura posleratnih godina bila je usredsredjena na pitanja slobode, okretanje ka unutrasnjosti duha, a ne na ono sto su oni smatrali "plitkoscu“ materijalnih dobara. Cini mi se da 2021. nedostaje malo Beatnik energije.

Francuska kinematografija, koju je podstakao Novi talas (Nouvelle Vague) zdusno je prigrlila mornarski izgled. Bretonske pruge krasile su filmska platna i postale sinonim vremena. Umjetnici i glumci uslikani su bezbroj puta u lezernim kombinacijama sa bretonskim prugama.

James Dean, Brigitte Bardot, Audrey Hepburn samo su neke od ikona koje su tako cesto vidjene u najjednostavnijim prugama. Na koliko fotografija ste vidjeli Pikasa u bretonskim prugama? Pa skoro na svim 😊. Postaju go-to look za sve umjetnike.

Ali u istoriji mode jos jedna grupa ljudi pojavljuje se kao asocijacija na pruge, a to su gangsteri koji su nosili pinstriped, prugasta, odijela pa je tako taj stil prenesen i na filmska platna. Takva odijela predstavljala su njihov finansijski status i moc. U kombinaciji sa fedora sesirima i kosuljama sa bijelom kragnom, cigaretom u ustima i spremnim Thommy-ijem 😊 .


Alfred Hitchcock 1945. snima film noir "Spellbound" sa Ingrid Bergman i Gregory Peck-om u glavnim ulogama, u kome glavni akter ima fobiju od linija na bijeloj pozadini, dakle covjeka sa stvarnim strahom od pruga.


U 20. vijeku pruge su postale kljucni dio modne ikonografije za mnoge brendove. Pionir je bio Adidas, koji je 1928. godine na patikama koje je nosila atleticarka Lina Radke, predstavio prepoznatljiv logo sa tri pruge.

Iako sveprisutne u modi, svaki dizajner je jedinstveno napravio svoje pruge.

Krajem 60-tih Sonia Rykiel dizajnira ekcentricne pulovere koji postaju hit, i zavrsavaju na naslovnici Elle France. Krajem 80-ih, americki dizajner Tommy Hilfiger dodatno je naglasio snagu crvenih, bijelih i plavih pruga. Povezani sa bojama zastave, postali su pravi simbol americkog sna. Britanac koji je takodje zelio da da svoj pecat, Sir Paul Smith je devedesetih otkrio hiper obojenu delikatnu verziju pruga, smjestenu medju klasicno krojenje, humor i privlacnost dizajna. Vec skoro 70 godina italijanski brend Missoni ostaje prepoznatljiv sa svojim sarenim zig zag prugama i dezenima. Italijanska modna kuca Gucci sa crveno zelenim prugastim logotipom nesumnjivo privlaci paznju na kom god se komadu nasla. Hypebeast streetstyle brend Off white vec nekoliko godina dominira sa njihovim prugastim logom na svim odjevnim komadima,i osiguravaju svoje mjesto u prugastom carstvu. Ali, Francuz Jean Paul Gaultier ostao je najvjerniji i najpopularniji marinier ambasador, jer tokom citave njegove karijere pruge su dio skoro svake kolekcije, a ovjekovjecene su i na njegovim parfemima.


Comme des Garçons, japanski brend osnovan u Parizu godinama proizvodi prugaste majice i kosulje u raznim bojama koje obavezno imaju njihov srcasti logo.

2011. Nike kreira prugaste dresove za fudbalsku reprezentaciju Francuske kao odu la marinière-u, a Karl Lagerfeld fotografise kampanju koja je pratila prodaju istih.

Iz vremena kada Prada nije prodavala bezvezne najlonske torbe, izdvajam kolekciju s/s 2011. gdje su se pruge nasle na svim komadima pa cak i na predivnim faux fur salovima- svake zime mislim na njih!

Italijanski modni dvojac Dolce & Gabbana 2014. godine predstavlja kolekciju visoke mode (alta moda) na Capri-ju na kojoj su kreacije predstavljale spoj sicilijanske estetike i pruga. U njihovim narednim kolekcijama pruge se provlace kao sinonim ljeta. Prugasta Sicily torba je "to die for".

Inspiracija su za mnoge modne editorijale, bilo one uslikane na moru ili u studiju, efektne su u svim okruzenjima, a kako je dizjner IBM logoa rekao: "Pruge privlace paznju."

Vidjene su mnogo puta na razlicitim naslovnicama i modnim pistama u razlicitim dekadama.

Danas, brendovi kao što su Petit Bateau, francuska modna kuca za cijelu porodicu i Sunnei, italijanska etiketa Simone Rizzo i Loris Messina, koja reprezentuje moderni street style, nastavljaju strast prema prugama na razlicite nacine, jedna okrenuta porodicnim stilovima druga hypebeast kulturi. U Hrvatskoj brend Aqua pravi predivne prugaste komade, cak su i Startas patike brenda Borovo dobile svoju prugastu verziju. Nekada se ovaj brend mogao naci u Budvi i Kotoru, no nisam sigurna da li tih radnji jos uvijek ima.

U Njujorku jedna sjajna Bosanka, zena borac- Behida Dolic kreira haljine i sesire koji se nalaze na mojoj wishlisti, vjerovatno jedini brend za koji bih rekla nije vazno koliko kosta. I da, jedna izuzetno vazna stvar kod Behidinog dizajna, sve haljine i suknje imaju dzepove!!! A zenu nista ne usreci kao haljina sa dzepovima!

Pruge su konstanta i kada je muska moda u pitanju. Marinier mozda dominira u ljetnjim look-ovima, ali ni toplije verzije ne zaostaju, prugasti dzemperi u zavisnosti od toga u kojoj su boji, npr. teget sa bijelim prugama, sjajno kontrastiraju sa bez pantalonama. Muska Jacquemus kosulja sa prugama koje izgledaju kao rucno oslikane je toliko fantasticna da je zelim za sebe. Thom Brown jedan je od mladjih brendova u svijetu mode, ali osoben, ekcentrican i jedinstven ! Pritom obozava pruge!



Pruge mozda ne uspijevaju da izgledaju luksuzno ali smatram da funkcionalnost odjece daje stilu luksuz, a kvalitetne pamucne majice i lijepo tkani puloveri nadmasuju one komade koji bi instant djelovali luksuzno. Neka modna pravila kazu da svi mogu nositi pruge, ali da ne mogu svi nositi sve vrste pruga (ima ih preko 15, sve pruge sa razlicitim razmacima i sirinama imaju svoje ime). No, neka pravila su tu da bi se krsila, a o tome kako vas zapravo horizontalne pruge cine sirima i nema nekog velikog utemeljenja, ako ste siroki bicete siroki i u prugama i bez njih (it’s funny cause it’s true 😊 ).


Pruge uvijek privlace oko streetstyle fotografa, pa su nezaobilazan dio stajlinga na svim fashion week look-ovima.

Blogerka Blair Eadie je kraljica color-blockinga i kombinovanja pruga i printova na zabavan nacin. Ostaje dosledna sebi i svom stilu, i jedna od mojih omiljenih blogerki. The real OG.

Pisac knjige o istoriji pruga "The Devil's Cloth" Michel Pastoureau, rekao je kada je zavrsio rad na toj knjizi : ”Svuda sam vidio pruge, u odredjenom trenutku, morao sam da stanem” Pronasla sam se u toj izjavi, no moje oko ce uvijek traziti pruge 😊.

Istrazujuci i gledajuci stotine slika poznatih licnosti u prugama, nisam mogla pronaci ni na jednoj fotografiji Kraljicu Elizabetu kako nosi pruge. Da li je to zbog njihovog francuskog porijekla ili ih prosto ne voli, ili online arhiv nema tu fotografiju, u svakom slucaju otkrila sam mini misteriju u ovoj potpuno bezazlenoj temi 😊 .

U nekom od narednih postova, vraticu se na pruge ali u svijetu dizajna enterijera, i opet se izgubiti kao Waldo 😊 a i mozda otkrijem da li je kraljica nosila pruge, ko zna...



Recent Posts

See All

Comments


  • White Instagram Icon
  • White Pinterest Icon
  • Tumblr - White Circle
  • gmail-logo-png-grey-9_edited
bottom of page