top of page

Toile de Jouy

Updated: Dec 21, 2020


Dok kuckam pricu o ovoj tkanini shvatam da sjedim u kariranoj pidzami, na kariranom krevetu sa tual posteljinom. Mozda bi pravi naziv bloga bio ’’My weird obssesions’’ hahaha, moja ljubav ka dezenima je beskrajna :) .

Kao kada ugledamo Ajfelov toranj tako je i tual instant asocijacija na Francusku. Sam naziv toile tj. toile de Jouy (tual d Žui) se prevodi kao tkanina/platno iz Žuija (Jouy-en-Josas-Žui on Žozas), pored toga koristi se i kao naziv za probne uzorke odjece koje dizajneri koriste za isprobavanje novog dizajna. Ipak, njegovo prvo znacenje se uvijek odnosti na dezen iz Žuija.

U 17.vijeku Indija je bila glavni proizvodjac pamuka i takoreci dominirali su svijetom proizvodnje materijala. Zivopisni printovi sa motivima cvijeca i zivotinja u raznim bojama bilI su izuzetno popularni. Medjutim, uvozni indijski pamuk (indiennes kako su ga zvali Francuzi) imao je razarajuci uticaj na francuske tkace vune i svile, a 1686. godine francusko državno vijece ih je zabranilo, sto je potom uradila i Engleska. 70 godina u Francuskoj je zvanicno bio zabranjen uvoz indijskog pamuka.

Godine 1759. Christophe-Philippe Oberkampf otvara fabriku za proizvodnju stampanog pamuka u Zui d Zozas. U pocetku se stampanje obavljalo izrezbarenim komadima drveta, ali 1770. Oberkampf postaje prvi proizvodjac u Francuskoj koji koristi bakarnu stampu u svojoj fabrici (U Irskoj Frances Nixon je prvi razvio ovaj nacin stampe). Oslikavanje materijala bakarnim plocama davala je mogucnost pravljenja vecih dimenzija dezena, siru raznolikost i slozenost slika, mogucnost za oslikavanjem vise detalja. Koliko je proces oslikavanja napredovao govori cinjenica da je kada je bakarni valjak predstavljen 1800. godine, proizvodnja povecana na 5000m u jednom danu u poredjenju sa 30m proizvedenih od strane iskusnog stampaca pomocu bloka.

Osim toga sto se fabrika nalazila na idealnom mjestu, pored rijeke sto je od velike vaznosti kada imate metre i metre pamuka za pranje, ona je bila i blizu Versaja i Pariza gdje je zivjela imucna klijentela. Oberkampf je imao jos jednu vaznu kariku a to je njegov dizajner Jean-Baptiste Huet, nazivan jos i Rembrant tuala. Iz fabrike je izaslo preko 30 000 razlicitih tuala a veliki broj njih je naslikao bas Zan Batist. Ono sto je izdvajalo Oberkampfa od ostalih bio je i njegov odnos prema radnicima, postovao ih je i trudio se da nagradi svaciji trud, o tome su culi stampari i graveri sirom Francuske i molili ga da ih zaposli. Iako najuspjesniji Oberkampf nije bio jedini proizvodjac, bilo ih je u svim djelovima Francuske i izradjivali su svoje verzije tuala. 1760.je odstampao prvi tual,a na kraju 1761. cak 3500.

Komad oslikanog tuala je bio sirine 80cm-1m a duzine 21m sto je iziskivalo sirenje postrojenja na nekoliko objekata na povrsini od 14 hektara zemlje! Do perioda francuske revolucije njegov biznis bio je drugi po velicini u cijeloj Francuskoj. Ispred njega po kapitalu bio je samo Saint Gobain (prvobitno proizvodjac ogledala, postoje jos uvijek a prozivodnja je danas prosirena na razne gradjevinske materijale).

1787. Luj XVI odlikovao ga je viteskom titulom a 1806.godine Napoleon ga je odlikovao krstom Legije casti.

Bio je daleko ispred svog vremena, njegova radna etika i menadzerske vjestine bile su nenadmasne. Rukovodio je velikim brojem zadovoljnih radnika, diverzifikovao svoje materijale kako bi odgovarale razlicitim trzistima pa su njegove musterije bile i obicne zene srednje klase ali i Marija Antoaneta. Pored toga igrao je i pametnu politicku igru, pa je mijenjao dizajn kako bi odgovarao novoj ideologiji, uklanjajuci fleur-de-lys (cvijet ljiljana,simbol monarhije) i krunu i zamjenjujuci trobojnu kokardu vjerskim simbolima. Cak je i izabran za prvog gradonacelnika Zuija pod novom republikom. Godine 1815. Kristof Oberkampf umire, fabriku nasledjuje njegov sin Emil. 1821. Jacques-Juste Barbet preuzima duznost vodjenja fabrike, ali popularnost tuala je jenjavala i konacno 1843. fabrika se zatvorila a njeni objekti ubrzo su sruseni. Porodicna kuca Oberkampfa postala je sjediste gradske skupstine 1899. godine. U njenom dvoristu otkrivena je njegova bista,i izlozeno zvono kojim je on licno zvonio kako bi oznacio pocetak radnog dana.

Ali vratimo se na pricu o samom tualu.

Po definiciji tual je ukrasni uzorak koji sadrzi ponovljenu scenu, poput cvjetnog motiva ili piknika pored jezera, odstampan u jednoj boji (obicno plavoj, crnoj ili crvenoj) na bijeloj podlozi. Oslikavane su seoske idile, romanticne scene koje predstavljaju platonsku ljubav, zivotinje, drvece, cvijece i stare rusevine. I u tualu su postojali trendovi, pa je tako jedno vrijeme vladalo veliko interesovanje za egzoticnim scenama iz Kine tzv.chinoiserie (kao one kakve danas izradjuje de Gournay) i oni su izuzetno vrijedni jer ih nema mnogo, zatim iz Turske tzv. turkueries ili egzoticnih zivotinja-singeries.

Neki tuali nisu bile bajkovite interpretacije vec su koriscene da ispricaju pricu. Neki su predstavljali scene iz grcke mitologije, spomenici Pariza, Rima i Egipta, cak i opere poput Figara. Dok su neke odrazavale glavne dogadjaje tog doba. Na primjer, jedan od ranih Uetovih otisaka bio je ''La Ballon de Gonesse“ koja je prikazivala Zak Carlsa i Nikolasa Mari Noela u balonu iznad baste Tulijer, lukav nacin za isticanjem naucnog napretka Francuske. Posmatranje tuala moze biti kao citanje novina, oni su bili znak tog vremena.

Raznolikost dizajna i stilova je bila ogromna. Pastirske/seoske motive inspirisao je tada veoma popularni Jean-Jackues Rousseau i rokoko. Marija Antoaneta je bila luda za tualom. Kazu da je cak dva ili tri puta odlazila sa svojom djecom u fabriku Oberkampfa kako bi mogli da vide kako se tkanine prave i stampaju. Neoklasicni tuali su nastali tokom poslednjih dana Marija Antoanete i prikazivali su scene poput alegorijskih figura, malih andjela sa krilima i pompejskih pejzaza koji su u tom periodu bili popularni. Zatim bilo je i arhitektonskih tuala kada je sve vise ljudi putovalo i organizovalo svoje velike putesestije po svijetu. Taj tual bio je poput suvenira. Postoji i patriotski tual, oni su obiljezavali dogadjaje poput americkog rata za nezavisnost i pada Bastilje. I na kraju tu su cvjetni tuali( fleuries ili bonne herbes), to su bili mali stampani cvjetovi i biljke. Oni su se prvenstveno koristili za odjecu i Oberkampf je tako zaradio veci dio svog novca. Te haljine su bile vrijednije od svilenih, i bile su veoma popularne i iz prakticnih razloga, bile su udobne i jednostavne za odrzavanje, jer ih je bilo jednostavno prati za razliku od svile.

Danas se vraca popularnost tuala, posebno u svijetu mode. Iako su nekad sa tualom ukrasavani cijeli zidovi, ukljucujuci zavjese, danas se u svijetu dizajna enterijera tual dozira. Nazalost. Pa je tako stolica sa tual uzorkom ili par jastuka sve na sta se dizajneri enterijera odlucuju. Nisam pristalica minimalizma i bezlicnih modernih enterijera. Zelimo prostore koji pricaju pricu, a kako bolje ispricati pricu nego sa tualom. Zasto ne bi zamislili da smo Marija Antoaneta i uronili i carstvo dezena i boja :) ? Kombinacija ginghama sa tualom je match made in heaven. Pastelne nijasne i tual- da! Color blocking i tual- da! Monohromatski enterijer i crveni tual- da! Tual na zavjesama, porculanu, foteljama, jastucima,posteljini, svijecama, vaznama, abazurima da da da! More is more! :)

Modne kuce kao Oscar de la Renta i Christian Dior dali su svoje moderne interpretacije ovog vanvremenskog dezena. Ko ne bi pozelio bilo sta iz ove Christian Dior kolekcije ?

Ali ako govorimo o pravoj modernoj interpretaciji tuala moram pomenuti Silu Bridzis koja je stvorila Harlem toile, mix afro-americke kulture i francuske estetike. Kako sama kaze u potrazi za idealnim tualom, odlucila se da sama stvori isti, isprva zidne tapete a potom i tekstil. U saradnji sa Conversom stvorila je i ovaj drazesni par starki.

I da, jesu mi na wishlisti, da li je to uopste pitanje :) ?!

Ricard Saja se bavi vezom na tualu, i na zabavan nacin kreira neke nove izmastane scenarije na postojecem platnu. Njegov vez ukrasio je i kreacije modne kuce Max Mara.

Majk Dajomond, iz grupe Beastie Boys, odgovoran je za Brooklin Toile. Zajedno sa dizajnerom Vinsentom J. Fikarom, Diamond je stvorio tual koji prikazuje njegove omiljene ikone iz Bruklina: The Notorious B.I.G., Conei Island itd. Ok, mislim da nam treba Tupac west side verzija!



Beth Katlemanove skulpture su u New York Times-u opisane kao rokoko pozorište ubistava i haosa velicine lutke, poigrava se idejama trosenja i luksuza, svojstvenih tualu, stvarajuci dinamican 3D pejzaz za svog gledaoca. Ako ste se pitali kako bi bilo da toile ozivi na zidu ,to je to !


Za kraj ostavljam vam sajt na kom mozete isprobati kreiranje tuala u par klikova, daleko od stvarnog iskustva ali zabavno, moze posluziti kao desktop ili phone wallpaper ;)


Комментарии


  • White Instagram Icon
  • White Pinterest Icon
  • Tumblr - White Circle
  • gmail-logo-png-grey-9_edited
bottom of page